"Aİ Ukraynaya döyüş meydanında qalib gəlməyə kömək edəcək" - Şarl Mişel
"Rusiya prezidenti Vladimir Putinin müharibəsi uğursuzluğa məhkumdur və Aİ döyüş meydanında Ukraynaya kömək etməkdə qərarlıdır".
Bunu Ali Radada çıxışı zamanı Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişel deyib.
"Bu, müharibədən daha çox şeydir, sizi boyun əyməyə, ölkənizi vassal dövlətə çevirməyə məcbur etmək üçün sistematik məhvetmə strategiyasıdır. O, uğursuzluğa məhkumdur. Və uğursuzluğa düçar olacaq. Ukrayna sarsılmazdır, ukraynalılar birdir, mətanətli, cəsur və haqlı olaraq qürurlu” deyə Mişel bildirib.
O, əmin edib ki, Aİ “sizə döyüş meydanında qalib gəlməyinizə kömək etməkdə qərarlıdır”.
“Prezident Zelenski fevralın 24-də mənə zəng edəndə dedi: “Çarlz, bizə silah lazımdır, bizə döyüş sursatı lazımdır”. Üç gün sonra biz rəsmi olaraq qərara aldıq ki, Aİ tarixində ilk dəfə olaraq, öldürücü silahları üçüncü ölkəyə verək. Bu arada, silah və sursat artıq gəlməyə başlayıb. Hazırda biz (Avropa Sülh Fondu və Aİ-yə üzv dövlətlər vasitəsilə) ümumilikdə 11 milyard avro hərbi dəstək səfərbər etmişik, əlavə olaraq, 15.000 əsgərə təlim keçirik .
Qarşıdakı həftələr və aylar həlledici olacaq. Daha çox hava hücumundan müdafiə sistemi, daha çox uzaq mənzilli raketlər və döyüş sursatları və ən çox da tanklara ehtiyacınız var. Dərhal " -Mişel bildirib.
O əlavə edib ki, Aİ Aİ-yə qarşı doqquz sərt sanksiyalar paketi keçməklə Rusiyanı təcrid etmək üçün hər şeyi edir. "Və hələ bitməyib" Mişel əlavə edib.
O, müharibədə itkilərə görə ukraynalılara kompensasiya veriləcəyini də qeyd edib.
"Ukrayna bərpa olunacaq. Zərər ödənilməlidir. Biz Rusiyanın 300 milyard avrodan çox aktivini dondurmuşuq. Mən dərindən əminəm ki, onlardan Ukraynanın bərpası üçün istifadə edilməlidir və istifadə olunacaq", - Mişel bildirib.
Ayrı-ayrılıqda Avropa Şurasının rəhbəri qeyd edib ki, Ukraynada törədilən cinayətlərin günahkarları cavab verəcək.
Aİ prezidenti çıxışında həmçinin bildirib ki, Aİ-yə üzvlük sualının cavab belədir: Ukrayna Aİ, Aİ isə Ukraynadır.