Qənirə Paşayeva türk dünyası qadınlarına çağırış edib - VİDEO
Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva Türkiyənin Qazi Universitenin Türk Dünyası Uyğulama ve Araşdırma Mərkəzi tərəfindən 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə düzənlənən “Türk Dünyasında Alp Qadın” mövzulu Beynəlxalq simpoziumun açılış mərasimində çıxış edib.
Açılışa onlayn rejimdə qatılan Qənirə Paşayeva, qardaş ölkənin nüfuzlu universitetlərindən olan Qazi Universitetinin təşkilatçılığı ilə belə bir simpoziumun təşkilini təqdirəlayiq hadisə olaraq şərh edib, türk tarixində xüsusi rolu olan qadınlardan – Xurşudbanu Natəvandan, Nənə Xatundan, Şükriyyə xanımdan, Sürəyya Ağaoğlundan, şəhid xanımlarımızdan söz açıb, onları çağdaş Türk dünyası qızları üçün örnək adlandırıb, ürək sözlərini bölüşüb:
“Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğalı illərində, özəlliklə Xocalı Soyqırımında qız körpələrinin, gənc qızların, yaşlı qadınların timsalında insanlığa qəsd edilib. 44 günlük Vətən Müharibəsində Türkiyənin mənəvi, siyasi dəstəyi ilə qazanılan tarixi Zəfər şəhidlərimizin ruhunu şad etdi. Bizim qadınlarımız da, ümumən xalqımız bir daha sübut etdi ki, biz doğrudan da, “Bir millət, iki dövlətik”. Azərbaycan və Türkiyənin bütün vətəndaşları sübut etdi ki, beynəlxalq hüquq normalarının düşmənləri, mədəniyyətin, insanlığın düşmənləri bizim birliyimizin gücü ilə hesablaşmaq zorundadırlar. Artıq işğal dövrü, vandallıq imkanları arxada qaldı. Əziz simpozium iştirakçıları, deməliyəm ki, 44 günlük Vətən Müharibəsində oğlu şəhid olan analar, qardaşı şəhid olan bacılar, həyat yoldaşı şəhid olan gəlinlər tabuta çiyin verdilər, öz əzizlərinin şəhidliyi ilə qürur duydular, sınmadılar, əyilmədilər. Bu da bizim tariximizdən irəli gələn bir irsdir. Tarix boyu türk qadını həmişə öz həyat yoldaşının, qardaşının, atasının yanında olub, ona dayaq durub.
Bu coğrafiyada bizim razılığımız, iştirakımız olmadan heç bir böyük layihə gerçəkləşə bilməz. Deyə bilərəm ki, Azərbaycan-Türkiyə birliyi bütün türk dünyasına sirayət etdi. Böyük Atatürk deyərdi, “Azərbaycanın sevinci sevincimiz, kədəri kədərimizdir”. Bu gün biz də, o düşüncədəyik ki, bütün türk dünyasında sevincimizi, kədərimizi bölüşməkçün aydın türk qadınlarının, qadın təşkilatlarının üzərinə böyük missiya düşür.